Szoptatási problémák
Valamint a megoldások
Nincs tej. Kőkemény, feszülő, már nézésre is fájdalmas, csurig telt mellek. Fájó, feszülő mell fejése a megkönnyebbülés reményében. Kisebesedett bimbó. Melltartóbetét hiányában fellépő kellemetlen, "ciki" mellékhatások. Kiázott mellbimbó. Fogzáskor előforduló sérülések.
Bizony, a szoptatásnak is vannak árnyoldalai, most a fentieket vegyük górcső alá és nézzük a megoldásokat! :)
Nincs tej [illetve "Mit tegyek, ha nincs (elég) tejem?"]: de igen van, csak Te gondolod, hogy nincs. Ez egy hatalmas pszichikai mumus, amit EL KELL ENGEDNED! Az első 1-2 hónap arról szól, hogy Te és Gyermeked is tanuljátok a helyes szoptatási-szopási technikát, számotokra legkényelmesebb pozíciókat keresitek, ráadásul a rossz technikákból adódó fájdalmakkal, nehézségekkel is meg kell küzdenetek. Ha erre még rá is mantrázod és bevonzod, hogy mindez azért van, mert nincs (elég) tejed, akkor sajnos magad idézed meg ezt saját gondolataid által.
Tudom hogy pokoli nehéz, de a fentieket engedd el! Szoptatás előtt végy egy kellemes, jó meleg zuhanyt! Próbálj ellazulni alatta és pozitív dolgokra gondolni. Ha ez nem megoldható, akkor meleg borogatással fedd be kebleid kb. 5-10 percig. Ha ezután megpróbálsz kézzel kifejni egy kis tejet, meglátod, ömleni fog! :)
(Halkan megjegyzem azt a személyes tapasztalatomat, hogy nekem rengeteg tejem volt az elején, de soha egy cseppet sem tudtam lefejni - pedig több fejőgépet is kipróbáltam, szakszerű segítséget is kaptam hozzá. Szóval ha a fejőgép neked sem fej le semmit, ezt ne vedd alapul!)
Amíg gyermeked megfelelően fejlődik, hízik, minden rendben! Ha mégis úgy érzed, hogy mégis valami gond van, ne habozz segítséget kérni egy szakembertől!
Kőkemény, feszülő, már nézésre is fájdalmas, csurig telt mellek: Ez bizony szintén gyakori probléma a friss anyukák körében, amikor még nem állt be a tej mennyisége a kereslet-kínálat szerint, így túltelítődnek a tejmirigyek, mely kemény szuperdidkókat és szexi dekoltázst kebleket eredményez, melynek hátránya, hogy már a ránézés gondolata is könnyfakasztó fájdalmat okoz. Ezen leginkább az idő fog segíteni, de pillanatnyi segítséget jelenthet egy - az előzővel ellentétben - hideg borogatás.
Igen. Fájdalmas lesz rátenni, viszont segít, hogy ne gyulladjon be a melled - ezzel még nagyobb fájdalmakat okozva (igen ennél is fájhat jobban, ha a fentiek mellett ráadásul begyullad!), szóval szoptatós édesanyák fogakat összeszorítani, zsepit előkészíteni és borogatásra fel!
Fontos, hogy ezt ne közvetlenül szoptatás előtt végezd, hiszen a hideg borogatás hatására nehezen jön a tej!
Fájó, feszülő mell fejése a megkönnyebbülés reményében: Ha a fenti fájdalmakon sikerült egy kicsit enyhíteni a borogatással és maradt még papírzsebkendőnk, érdemes lefejni a "feleslegesen" összegyűlt tejet.
Nekem konkrétan a fejőgéppel 10 ml-nél többet sose sikerült lefejjek, azt is fél órás kínszenvedéssel, ezért hamar felhagytam ezzel a szokásommal, pedig a mellemben nagykereskedésre elegendő tejmennyiség volt.
A jó hír, hogy nem ez a jellemző, szóval hajrá: tessék fejni, és ígérem, a végére hatalmas megkönnyebbülés a jutalmad! :)
Fontos, hogy ne ess át a ló túloldalára, csak annyit fejj, hogy kicsit segítsen, megkönnyebbülj, különben rontasz a helyzeten!
Kisebesedett/repedezett bimbó: Szintén könnyfakasztó fájdalmakat képes előidézni. Aki úgy gondolja, nézhet rá valamilyen kenceficét, én leginkább az aloe vera barbadensis-t vagy egyszerű lanolint ajánlok.
Amennyiben igazán hatékony megoldásra vagy kíváncsi és még spórolni is szeretnél, akkor szoptatás előtt és után (illetve minél gyakrabban) kézzel fejj ki néhány csepp tejet és kend be vele jó alaposan a mellbimbót!
Melltartóbetét hiányában fellépő kellemetlen, "ciki" mellékhatások: Nos igen. Igencsak kellemetlen, mikor végre valahára sikerül emberek közé menned, de elfelejtesz melltartóbetétet használni. Elég gyermeked egyetlen nyekkenése vagy moccanása és máris benevezhetsz a vizes póló versenyre. :D
A megoldás igen egyszerű: egyrészt próbáld meg nem elfelejteni, valamint ajánlom, hogy a pelenkázó táskába tegyél egy váltás felsőt (meg melltartót), néhány melltartóbetétet. Valamint ügyelj rá, hogy a pelenkázó táska kifogyott tartalmát azonnal pótold, hogy legközelebb se legyen gond! :)
Kiázott mellbimbó: Nos, aki szoptat, annak az életében előbb-utóbb bekövetkezik, hogy hulla fáradtan elalszik szoptatás közben - és csemetéje is. Ilyenkor ha a szájában marad, aminek nem kéne, az iszonyatos szoptatási fájdalmakat fog okozni a jövőben a kiázás miatt.
A megoldás itt is ugyanaz, mint a kisebesedett/repedezett bimbó esetén, itt viszont fontos kiemelnem emellett, hogy ügyelj arra apa legnagyobb örömére, hogy minél többet legyen szabadon a kebled, "szellőztesd", vagy csak nagyon könnyű, lenge ruha legyen rajtad. Ez nagyban segíteni fog a gyors gyógyulásban, meglátod! :)
Fogzáskor előforduló sérülések: Bizony a fogzás egy hatalmas mumus sok szempontból. Bizony ilyenkor van, hogy anya cicije a legjobb rágóka. Jön belőle a fincsi tejci, pont tökéletesen illeszkedik, egyszerűen késztetést éreznek rá, hogy megharapják.
Szerintem a legjobb amit tehetsz (a fenti bimbóregeneráló megoldásokon kívül), hogy mentálisan felkészülsz rá és betanulod a reakciódat. Bizony! Ha a gyermekednek vicces vagy érdekes lesz a harapása által okozott reakciód, elég két-három alkalom, és hosszas huza-vona veszi kezdetét a leszoktatás rögös útján. Igyekezz ilyenkor hangtalanul szenvedni és minél megszokottabb hangon (hehe), türelmesen, nyugodtan mondd el neki, hogy ez fáj anyának/cicinek, ne harapja. Szépen le fog szokni, ahogy megérti és amúgy sem kap a harapásért cserébe olyan reakciót tőled, ami motiválná. (Tipp: ruhacsipesszel gyakorolni érvényes! :D)
Remélem, hogy a mai posztom hasznodra vált, tetszett és segítségére vált sok édesanyának a szoptatás nehézségeiben. A jövőben se maradj le a bejegyzésekről, bátran iratkozz fel! :)
Ha maradt benned kérdés/észrevétel/ötlet/kritika/bármi, akkor ne habozz, bátran írd meg kommentben! :)